Nichicon UKL1H6R8KDDANATA
UKL1H6R8KDDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H6R8KDDANATA
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H6R8KDDANATA.pdf
Availability of UKL1H6R8KDDANATA
QUANTITY
UKL1H6R8KDDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H6R8KDDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1H6R8KDDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H6R8KDDANATA
Related LinksUKL1H6R8, UKL1H6R8KDDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H6R8KDDANATA Details Description
Related parts for UKL1H6R8KDDANATA
IDC CABLE - CSC50G/AE50M/CSC50G datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.5A 820 MOHM datasheet.pdf
FITTING OUTSIDE CORNER WHITE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W SMBJ datasheet.pdf