Nichicon UKL1HR15KDDANATA
UKL1HR15KDDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1HR15KDDANATA
Brief Description
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1HR15KDDANATA.pdf
Availability of UKL1HR15KDDANATA
QUANTITY
UKL1HR15KDDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1HR15KDDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1HR15KDDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1HR15KDDANATA
Related LinksUKL1HR15, UKL1HR15KDDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1HR15KDDANATA Details Description
Related parts for UKL1HR15KDDANATA
FIXED IND 680UH 1.2A 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LEVER PLASTIC ROLL FOR WL SWITCH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SC70-5 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 95MA 12.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SMA BULKHEAD JACK-AMC PLUG 50MM datasheet.pdf