Nichicon UKL1HR22MDD1TD
UKL1HR22MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1HR22MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1HR22MDD1TD.pdf
Availability of UKL1HR22MDD1TD
QUANTITY
UKL1HR22MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1HR22MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL1HR22MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1HR22MDD1TD
Related LinksUKL1HR2, UKL1HR22MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1HR22MDD1TD Details Description
Related parts for UKL1HR22MDD1TD
FIXED IND 12NH 1.45A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 60W datasheet.pdf