Nichicon UKL1HR47KDDANATA
UKL1HR47KDDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1HR47KDDANATA
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1HR47KDDANATA.pdf
Availability of UKL1HR47KDDANATA
QUANTITY
UKL1HR47KDDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1HR47KDDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1HR47KDDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1HR47KDDANATA
Related LinksUKL1HR47, UKL1HR47KDDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1HR47KDDANATA Details Description
Related parts for UKL1HR47KDDANATA
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 388VC DO201 datasheet.pdf
LED 2HI 3MM LOW CUR YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.45A DPAK datasheet.pdf
KNOB POINTER THERMOSET 1/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf