Nichicon UKL1J151KHD1TO
UKL1J151KHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKL1J151KHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKL1J151KHD1TO.pdf
Availability of UKL1J151KHD1TO
QUANTITY
UKL1J151KHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1J151KHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKL1J151KHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1J151KHD1TO
Related LinksUKL1J15, UKL1J151KHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1J151KHD1TO Details Description
Related parts for UKL1J151KHD1TO
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf