Nichicon UKL1V220MED1TD
UKL1V220MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1V220MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKL1V220MED1TD.pdf
Availability of UKL1V220MED1TD
QUANTITY
UKL1V220MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1V220MED1TD
Internal Part NumberEIS-UKL1V220MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1V220MED1TD
Related LinksUKL1V22, UKL1V220MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1V220MED1TD Details Description
Related parts for UKL1V220MED1TD
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-09V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOARD EASYADC W/MCP3204 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf