Nichicon UKL1V470KPDANA
UKL1V470KPDANA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1V470KPDANA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 10% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKL1V470KPDANA.pdf
Availability of UKL1V470KPDANA
QUANTITY
UKL1V470KPDANA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1V470KPDANA
Internal Part NumberEIS-UKL1V470KPDANA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1V470KPDANA
Related LinksUKL1V47, UKL1V470KPDANA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1V470KPDANA Details Description
Related parts for UKL1V470KPDANA
GDT 75V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 10TDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 0.7A CP datasheet.pdf
FIXED IND 7.3UH 2.2A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf