Nichicon UKL2A0R1MDD1TD
UKL2A0R1MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A0R1MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A0R1MDD1TD.pdf
Availability of UKL2A0R1MDD1TD
QUANTITY
UKL2A0R1MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A0R1MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL2A0R1MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A0R1MDD1TD
Related LinksUKL2A0R, UKL2A0R1MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A0R1MDD1TD Details Description
Related parts for UKL2A0R1MDD1TD
CONN TERM BLOCK 7POS 5MM PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 33A TO-247AC datasheet.pdf
CONN SOCKET 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES 300 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf