Nichicon UKL2A101KHD1TO
UKL2A101KHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A101KHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A101KHD1TO.pdf
Availability of UKL2A101KHD1TO
QUANTITY
UKL2A101KHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A101KHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKL2A101KHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A101KHD1TO
Related LinksUKL2A10, UKL2A101KHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A101KHD1TO Details Description
Related parts for UKL2A101KHD1TO
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
OSC VCXO 52.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER PLUNGER SNAP SPDT datasheet.pdf
S3 STR BF datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf