Nichicon UKL2AR47MDD1TD
UKL2AR47MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2AR47MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2AR47MDD1TD.pdf
Availability of UKL2AR47MDD1TD
QUANTITY
UKL2AR47MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2AR47MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL2AR47MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)