Nichicon UKT0J221MED1TD
UKT0J221MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKT0J221MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKT0J221MED1TD.pdf
Availability of UKT0J221MED1TD
QUANTITY
UKT0J221MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT0J221MED1TD
Internal Part NumberEIS-UKT0J221MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT0J221MED1TD
Related LinksUKT0J22, UKT0J221MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKT0J221MED1TD Details Description
Related parts for UKT0J221MED1TD
TVS DIODE 5VWM 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 12POS datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE TIE IN-LINE 20.9" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf