Nichicon UKT0J331MED
UKT0J331MED picture photo
Mfg. Part Number
UKT0J331MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKT0J331MED.pdf
Availability of UKT0J331MED
QUANTITY
UKT0J331MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT0J331MED
Internal Part NumberEIS-UKT0J331MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT0J331MED
Related LinksUKT0J, UKT0J331MED Datasheet, Nichicon Distributor
UKT0J331MED Details Description
Related parts for UKT0J331MED
BATTERY PK 3.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
225MM PUSHBUTTON ILLUM GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf