Nichicon UKT0J331MED1TA
UKT0J331MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKT0J331MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKT0J331MED1TA.pdf
Availability of UKT0J331MED1TA
QUANTITY
UKT0J331MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT0J331MED1TA
Internal Part NumberEIS-UKT0J331MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT0J331MED1TA
Related LinksUKT0J33, UKT0J331MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKT0J331MED1TA Details Description
Related parts for UKT0J331MED1TA
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 16WSON datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2MM HDM BP GP POLZ PN BB 72CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
TWZR PAIR LNG RCH CHISEL 1.78MM datasheet.pdf