Nichicon UKT1E330MDD
UKT1E330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UKT1E330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKT1E330MDD.pdf
Availability of UKT1E330MDD
QUANTITY
UKT1E330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1E330MDD
Internal Part NumberEIS-UKT1E330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKT
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current68mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1E330MDD
Related LinksUKT1E, UKT1E330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1E330MDD Details Description
Related parts for UKT1E330MDD
CONN HEADER VERT 10POS PCB TIN datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHRGR 48WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf