Nichicon UKT1E4R7MDD1TA
UKT1E4R7MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKT1E4R7MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKT1E4R7MDD1TA.pdf
Availability of UKT1E4R7MDD1TA
QUANTITY
UKT1E4R7MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1E4R7MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKT1E4R7MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)