Nichicon UKT1H470MED1TA
UKT1H470MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKT1H470MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKT1H470MED1TA.pdf
Availability of UKT1H470MED1TA
QUANTITY
UKT1H470MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1H470MED1TA
Internal Part NumberEIS-UKT1H470MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1H470MED1TA
Related LinksUKT1H47, UKT1H470MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1H470MED1TA Details Description
Related parts for UKT1H470MED1TA
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9.59A 6.8 MOHM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2BIT 140MBPS 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 270 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf