Vicor Corporation V300B8E200B2
V300B8E200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8E200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8E200B2.pdf
Availability of V300B8E200B2
QUANTITY
V300B8E200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8E200B2
Internal Part NumberEIS-V300B8E200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8E200B2
Related LinksV300B8, V300B8E200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8E200B2 Details Description
Related parts for V300B8E200B2
CONN RECEPT 5POS .062 PANEL MNT datasheet.pdf
IC IDIC READ-ONLY 128BIT 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8FLIPCHIP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 13 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf