Nichicon UKT1V101MED
UKT1V101MED picture photo
Mfg. Part Number
UKT1V101MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKT1V101MED.pdf
Availability of UKT1V101MED
QUANTITY
UKT1V101MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1V101MED
Internal Part NumberEIS-UKT1V101MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1V101MED
Related LinksUKT1V, UKT1V101MED Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1V101MED Details Description
Related parts for UKT1V101MED
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
COMPMULTILOCK REC CONT. FORM. datasheet.pdf
CONN FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32HWQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf