Nichicon UKT1V101MED
UKT1V101MED picture photo
Mfg. Part Number
UKT1V101MED
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKT1V101MED.pdf
Availability of UKT1V101MED
QUANTITY
UKT1V101MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1V101MED
Internal Part NumberEIS-UKT1V101MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKT
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1V101MED
Related LinksUKT1V, UKT1V101MED Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1V101MED Details Description
Related parts for UKT1V101MED
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 9POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf