Nichicon UKW0J331MED1TA
UKW0J331MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKW0J331MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKW0J331MED1TA.pdf
Availability of UKW0J331MED1TA
QUANTITY
UKW0J331MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW0J331MED1TA
Internal Part NumberEIS-UKW0J331MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current265mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW0J331MED1TA
Related LinksUKW0J33, UKW0J331MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKW0J331MED1TA Details Description
Related parts for UKW0J331MED1TA
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED LOW CURR .200 datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 58V 400A DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
INSERT MALE 46P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf