Nichicon UKW0J471MED1TA
UKW0J471MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKW0J471MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKW0J471MED1TA.pdf
Availability of UKW0J471MED1TA
QUANTITY
UKW0J471MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW0J471MED1TA
Internal Part NumberEIS-UKW0J471MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW0J471MED1TA
Related LinksUKW0J47, UKW0J471MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKW0J471MED1TA Details Description
Related parts for UKW0J471MED1TA
IC COMP PUSHPULL 1.6V DUAL 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 221KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 140MA 2.69 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 0.4MM SMD datasheet.pdf