Nichicon UKW0J682MHD
UKW0J682MHD picture photo
Mfg. Part Number
UKW0J682MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKW0J682MHD.pdf
Availability of UKW0J682MHD
QUANTITY
UKW0J682MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW0J682MHD
Internal Part NumberEIS-UKW0J682MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW0J682MHD
Related LinksUKW0J, UKW0J682MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW0J682MHD Details Description
Related parts for UKW0J682MHD
IC OPAMP VFB 700MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL BLACK datasheet.pdf
CONN SMP PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 300MHZ 4CH 1GS/S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X1X1" 6A CRS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf