Nichicon UKW0J682MHD1TO
UKW0J682MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKW0J682MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKW0J682MHD1TO.pdf
Availability of UKW0J682MHD1TO
QUANTITY
UKW0J682MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW0J682MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKW0J682MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW0J682MHD1TO
Related LinksUKW0J68, UKW0J682MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKW0J682MHD1TO Details Description
Related parts for UKW0J682MHD1TO
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.7UH 2A 76.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf