Nichicon UKW1C153MRD
UKW1C153MRD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1C153MRD
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UKW1C153MRD.pdf
Availability of UKW1C153MRD
QUANTITY
UKW1C153MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1C153MRD
Internal Part NumberEIS-UKW1C153MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1C153MRD
Related LinksUKW1C, UKW1C153MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1C153MRD Details Description
Related parts for UKW1C153MRD
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 20A FASTON datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W SMBG datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 4KV 100MA AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf