Nichicon UKW1H470MED
UKW1H470MED picture photo
Mfg. Part Number
UKW1H470MED
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKW1H470MED.pdf
Availability of UKW1H470MED
QUANTITY
UKW1H470MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1H470MED
Internal Part NumberEIS-UKW1H470MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1H470MED
Related LinksUKW1H, UKW1H470MED Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1H470MED Details Description
Related parts for UKW1H470MED
IC SUPERVISOR FOR CPU 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.5A SYNC 6UDFN datasheet.pdf
CABLE CAT5 5.0M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf