Nichicon UKW1H472MRD
UKW1H472MRD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1H472MRD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKW1H472MRD.pdf
Availability of UKW1H472MRD
QUANTITY
UKW1H472MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1H472MRD
Internal Part NumberEIS-UKW1H472MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1H472MRD
Related LinksUKW1H, UKW1H472MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1H472MRD Details Description
Related parts for UKW1H472MRD
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 390MA 980 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
BOARD DEMO 16BIT 40MSPS LTC2191 datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CUTTER CARBIDE datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL NK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf