Nichicon UKW1J220MDD1TA
UKW1J220MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J220MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J220MDD1TA.pdf
Availability of UKW1J220MDD1TA
QUANTITY
UKW1J220MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J220MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKW1J220MDD1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J220MDD1TA
Related LinksUKW1J22, UKW1J220MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J220MDD1TA Details Description
Related parts for UKW1J220MDD1TA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES MO 2W 100 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
LOW-OFF-HIGH datasheet.pdf
NEVALO LN 350MA DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf