Nichicon UKW1J221MPD1TD
UKW1J221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J221MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J221MPD1TD.pdf
Availability of UKW1J221MPD1TD
QUANTITY
UKW1J221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKW1J221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J221MPD1TD
Related LinksUKW1J22, UKW1J221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J221MPD1TD Details Description
Related parts for UKW1J221MPD1TD
SWITCH TAPE SEAL 8 POS SMD 50V datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMD datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 2K 2-WIRE 20-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 8C 6#22D 2#12 PIN RECEPT datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf