Nichicon UKW1J470MED
UKW1J470MED picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J470MED
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J470MED.pdf
Availability of UKW1J470MED
QUANTITY
UKW1J470MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J470MED
Internal Part NumberEIS-UKW1J470MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J470MED
Related LinksUKW1J, UKW1J470MED Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J470MED Details Description
Related parts for UKW1J470MED
CONN SOCKET 30AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NC 6-SMD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf