Nichicon UKW1J470MED1TD
UKW1J470MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW1J470MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UKW1J470MED1TD.pdf
Availability of UKW1J470MED1TD
QUANTITY
UKW1J470MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1J470MED1TD
Internal Part NumberEIS-UKW1J470MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1J470MED1TD
Related LinksUKW1J47, UKW1J470MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1J470MED1TD Details Description
Related parts for UKW1J470MED1TD
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RING UNINS 15-20AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DIES FIQD 16-14 ATP-BB-275-CC datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V 23DIP datasheet.pdf
TRIAC 800V 20A TO220AB datasheet.pdf