Nichicon UKW2A0R1MDD1TD
UKW2A0R1MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW2A0R1MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKW2A0R1MDD1TD.pdf
Availability of UKW2A0R1MDD1TD
QUANTITY
UKW2A0R1MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW2A0R1MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKW2A0R1MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW2A0R1MDD1TD
Related LinksUKW2A0R, UKW2A0R1MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW2A0R1MDD1TD Details Description
Related parts for UKW2A0R1MDD1TD
OSC VCTCXO 16.80MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 12K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 0805 datasheet.pdf