Nichicon UKW2A330MPD1TD
UKW2A330MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKW2A330MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKW2A330MPD1TD.pdf
Availability of UKW2A330MPD1TD
QUANTITY
UKW2A330MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW2A330MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKW2A330MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW2A330MPD1TD
Related LinksUKW2A33, UKW2A330MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKW2A330MPD1TD Details Description
Related parts for UKW2A330MPD1TD
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC INVERTER SINGLE 1INPUT 5DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
RES 1.06M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 30POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf