Nichicon UKZ2A220MPM1TD
UKZ2A220MPM1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKZ2A220MPM1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKZ2A220MPM1TD.pdf
Availability of UKZ2A220MPM1TD
QUANTITY
UKZ2A220MPM1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKZ2A220MPM1TD
Internal Part NumberEIS-UKZ2A220MPM1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKZ2A220MPM1TD
Related LinksUKZ2A22, UKZ2A220MPM1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKZ2A220MPM1TD Details Description
Related parts for UKZ2A220MPM1TD
TIE PUSH-MT REL WING HS BLK 4.7" datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SC75-3 datasheet.pdf
SW PIANO DIP SPST 12POS UNSEALD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 190MA 7 OHM TH datasheet.pdf
TAB 2,8X0,8 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
PWR MOSFET RF N-CH 300V TO-247AD datasheet.pdf