Nichicon ULD2W8R2MPD1TD
ULD2W8R2MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
ULD2W8R2MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ULD2W8R2MPD1TD.pdf
Availability of ULD2W8R2MPD1TD
QUANTITY
ULD2W8R2MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of ULD2W8R2MPD1TD
Internal Part NumberEIS-ULD2W8R2MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesULD Series of Long Life Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current88mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULD2W8R2MPD1TD
Related LinksULD2W8R, ULD2W8R2MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
ULD2W8R2MPD1TD Details Description
Related parts for ULD2W8R2MPD1TD
RES SMD 120K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
IC HOTSWITCH 10BIT BUS 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 14"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 2.85V 0.5A 8USI datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf