Nichicon ULD2W8R2MPD1TD
ULD2W8R2MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
ULD2W8R2MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ULD2W8R2MPD1TD.pdf
Availability of ULD2W8R2MPD1TD
QUANTITY
ULD2W8R2MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of ULD2W8R2MPD1TD
Internal Part NumberEIS-ULD2W8R2MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesULD Series of Long Life Capacitors
Standard Package500
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current88mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULD2W8R2MPD1TD
Related LinksULD2W8R, ULD2W8R2MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
ULD2W8R2MPD1TD Details Description
Related parts for ULD2W8R2MPD1TD
SWITCH KNOB DIAMOND 0.75" BLACK datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 4BIT U/D 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR LOAD SHARE 16MSOP datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
MKP 8UF 5% 850VDC DRAWING T7 datasheet.pdf