Texas Instruments ULQ2003AD
ULQ2003AD picture photo
Mfg. Part Number
ULQ2003AD
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Arrays
Brief Description
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO
Datasheet Download
ULQ2003AD.pdf
Availability of ULQ2003AD
QUANTITY
ULQ2003AD Order Process
Ship out your order
Specifications of ULQ2003AD
Internal Part NumberEIS-ULQ2003AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Material Update 06/Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Arrays
Series-
PackagingTube
Transistor Type7 NPN Darlington
Current - Collector (Ic) (Max)500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1.6V @ 500µA, 350mA
Current - Collector Cutoff (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce-
Power - Max-
Frequency - Transition-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULQ2003AD
Related LinksULQ2, ULQ2003AD Datasheet, Texas Instruments Distributor
ULQ2003AD Details Description
Related parts for ULQ2003AD
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 2.0V 5TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARLNG 8-DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
D4N-1F26 datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf