Nichicon ULR2D120MNL1GS
ULR2D120MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
ULR2D120MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12UF 20% 200V SMD
Datasheet Download
ULR2D120MNL1GS.pdf
Availability of ULR2D120MNL1GS
QUANTITY
ULR2D120MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of ULR2D120MNL1GS
Internal Part NumberEIS-ULR2D120MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULR2D120MNL1GS
Related LinksULR2D12, ULR2D120MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
ULR2D120MNL1GS Details Description
Related parts for ULR2D120MNL1GS
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT143-4 datasheet.pdf
RES MO 1W 1.1K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GRN TINTED RA datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
MICRO 100C S 30" RBW JACKS NI datasheet.pdf