Murata Electronics North America ULS-12/5-D48PH-C
ULS-12/5-D48PH-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-12/5-D48PH-C
Brief Description
CONVERT DC/DC 12V @ 5A POS CC
Datasheet Download
ULS-12/5-D48PH-C.pdf
Availability of ULS-12/5-D48PH-C
QUANTITY
ULS-12/5-D48PH-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-12/5-D48PH-C
Internal Part NumberEIS-ULS-12/5-D48PH-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package128
SeriesULS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-12/5-D48PH-C
Related LinksULS-12/5, ULS-12/5-D48PH-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-12/5-D48PH-C Details Description
Related parts for ULS-12/5-D48PH-C
IC ACCELERATOR I2C 2CH SOT-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 113 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BROWN 100' datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf