Murata Electronics North America ULS-3.3/30-D48P-C
ULS-3.3/30-D48P-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-3.3/30-D48P-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 3.3V 30A
Datasheet Download
ULS-3.3/30-D48P-C.pdf
Availability of ULS-3.3/30-D48P-C
QUANTITY
ULS-3.3/30-D48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-3.3/30-D48P-C
Internal Part NumberEIS-ULS-3.3/30-D48P-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesULS
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-3.3/30-D48P-C
Related LinksULS-3.3/, ULS-3.3/30-D48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-3.3/30-D48P-C Details Description
Related parts for ULS-3.3/30-D48P-C
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 440MA 816 MOHM datasheet.pdf
FILTER OUTPUT MOTOR DRIVE 4A datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf