Murata Electronics North America ULS-5/20-D48NM-C
ULS-5/20-D48NM-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-5/20-D48NM-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 20A
Datasheet Download
ULS-5/20-D48NM-C.pdf
Availability of ULS-5/20-D48NM-C
QUANTITY
ULS-5/20-D48NM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-5/20-D48NM-C
Internal Part NumberEIS-ULS-5/20-D48NM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesULS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-5/20-D48NM-C
Related LinksULS-5/20, ULS-5/20-D48NM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-5/20-D48NM-C Details Description
Related parts for ULS-5/20-D48NM-C
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERTING 5TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER DPST 15A QC datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
K2 MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
KIT DEV SIFLEX02-R2 WIRE ANTENNA datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW DO35 datasheet.pdf