Nichicon UMA0G331MDD1TP
UMA0G331MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMA0G331MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 4V RADIAL
Datasheet Download
UMA0G331MDD1TP.pdf
Availability of UMA0G331MDD1TP
QUANTITY
UMA0G331MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA0G331MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMA0G331MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA0G331MDD1TP
Related LinksUMA0G33, UMA0G331MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMA0G331MDD1TP Details Description
Related parts for UMA0G331MDD1TP
CONN PLUG 4POS SDL 24-26AWG RND datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
LS OPERATING HEAD datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
LED CBI 5MM WHT WATER CLR 0.800" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 50A BR-L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf