Nichicon UMA0G471MDD1TE
UMA0G471MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMA0G471MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL
Datasheet Download
UMA0G471MDD1TE.pdf
Availability of UMA0G471MDD1TE
QUANTITY
UMA0G471MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA0G471MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMA0G471MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current185mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA0G471MDD1TE
Related LinksUMA0G47, UMA0G471MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMA0G471MDD1TE Details Description
Related parts for UMA0G471MDD1TE
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SINGLE GANG JUNC BOX 2" datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSY EYEMAX datasheet.pdf
5MM TRIPLE OUTPUT LED RGB datasheet.pdf