Rohm Semiconductor UMA10NTR
UMA10NTR picture photo
Mfg. Part Number
UMA10NTR
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Brief Description
TRANS PREBIAS DUAL PNP UMT5
Datasheet Download
UMA10NTR.pdf
Availability of UMA10NTR
QUANTITY
UMA10NTR Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA10NTR
Internal Part NumberEIS-UMA10NTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor Type2 PNP - Pre-Biased (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max)100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Resistor - Base (R1) (Ohms)1k
Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms)10k
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce33 @ 5mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic300mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max)500nA
Frequency - Transition250MHz
Power - Max150mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageUMT5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA10NTR
Related LinksUMA1, UMA10NTR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UMA10NTR Details Description
Related parts for UMA10NTR
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1AMP 200V DFS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
PF RS 90 GR 2M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf