Nichicon UMA1C220MDD1TE
UMA1C220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMA1C220MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMA1C220MDD1TE.pdf
Availability of UMA1C220MDD1TE
QUANTITY
UMA1C220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1C220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMA1C220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1C220MDD1TE
Related LinksUMA1C22, UMA1C220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1C220MDD1TE Details Description
Related parts for UMA1C220MDD1TE
IC SWITCH SPST 8UMAX datasheet.pdf
RR-IDISC-ANT14-76A datasheet.pdf
IGBT ASSEMBLY 3-PHASE 600V 100A datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 500MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
IMPACT 4X8 85OHM UNGUIDED RAM 49 datasheet.pdf