Nichicon UMA1C330MDD1TE
UMA1C330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMA1C330MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMA1C330MDD1TE.pdf
Availability of UMA1C330MDD1TE
QUANTITY
UMA1C330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1C330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMA1C330MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current49mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1C330MDD1TE
Related LinksUMA1C33, UMA1C330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1C330MDD1TE Details Description
Related parts for UMA1C330MDD1TE
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 13POS datasheet.pdf
RING VIBRAKRIMP TAPED datasheet.pdf
M18LNG,SHLD,NPB,8MM,NPN,NC,5M datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf