Nichicon UMA1V220MDD1TE
UMA1V220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMA1V220MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMA1V220MDD1TE.pdf
Availability of UMA1V220MDD1TE
QUANTITY
UMA1V220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1V220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMA1V220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1V220MDD1TE
Related LinksUMA1V22, UMA1V220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1V220MDD1TE Details Description
Related parts for UMA1V220MDD1TE
RES 240K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS FEMALE SLD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.25G 130VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
2.54MM C-GRID MICRO SHNT STRIP B datasheet.pdf