Nichicon UMF1C470MDD
UMF1C470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMF1C470MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMF1C470MDD.pdf
Availability of UMF1C470MDD
QUANTITY
UMF1C470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1C470MDD
Internal Part NumberEIS-UMF1C470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMF
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1C470MDD
Related LinksUMF1C, UMF1C470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1C470MDD Details Description
Related parts for UMF1C470MDD
CONN HEADER 40POS .100 R/A DL datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC OSC VCO 20MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PINS datasheet.pdf