Nichicon UMF1V220MDD1TP
UMF1V220MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMF1V220MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMF1V220MDD1TP.pdf
Availability of UMF1V220MDD1TP
QUANTITY
UMF1V220MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1V220MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMF1V220MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1V220MDD1TP
Related LinksUMF1V22, UMF1V220MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1V220MDD1TP Details Description
Related parts for UMF1V220MDD1TP
INDUCT ARRAY 2 COIL 3.084UH SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD INSERT 2PORT WHITE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SRT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf