Nichicon UMJ1C100MDL
UMJ1C100MDL picture photo
Mfg. Part Number
UMJ1C100MDL
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMJ1C100MDL.pdf
Availability of UMJ1C100MDL
QUANTITY
UMJ1C100MDL Order Process
Ship out your order
Specifications of UMJ1C100MDL
Internal Part NumberEIS-UMJ1C100MDL
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMJ1C100MDL
Related LinksUMJ1C, UMJ1C100MDL Datasheet, Nichicon Distributor
UMJ1C100MDL Details Description
Related parts for UMJ1C100MDL
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf