Nichicon UMJ1E100MDL
UMJ1E100MDL picture photo
Mfg. Part Number
UMJ1E100MDL
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UMJ1E100MDL.pdf
Availability of UMJ1E100MDL
QUANTITY
UMJ1E100MDL Order Process
Ship out your order
Specifications of UMJ1E100MDL
Internal Part NumberEIS-UMJ1E100MDL
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMJ1E100MDL
Related LinksUMJ1E, UMJ1E100MDL Datasheet, Nichicon Distributor
UMJ1E100MDL Details Description
Related parts for UMJ1E100MDL
DSUB CABL-AFN15K/ AE15G / X datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 230V 150A MS-013 datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 133MA 2W datasheet.pdf